E-Posta Destek
Telefon Destek
Çalışma Saatleri
İrtibat Kur

Elektronik Ürün Gözetleme Sistemleri (EAS)

Mağazadaki ürünlerin güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan; ürün gözetleme/ürün güvenlik/ürün koruma sistemleri dünyada EAS (Electronic Article Surveillance) olarak bilinmektedir. Perakende sektörü her geçen gün gelişmekte ve daha fazla ürün teşhis edilmektedir. Teşhirdeki ürünlerin kontrolü en zor olan açık raf mağazacılık yöntemi ile müşteriyle buluşturulmaktadır. EAS; açık raf sistemi ile perakende satış yapılan mağazalarda ürün hırsızlığını azaltarak karı ve satışları artıran bir tür ekonomik sistemdir. EAS sistemi elektronik sensörler, deaktivatörler ve ürün etiketlerinden oluşmaktadır. Elektronik sensörler mağaza çıkışına konumlandırılırlar. Verici ünite alıcıya mağazaya çıkışında “ Ürün Koruma Bölgesi” oluşturacak şekilde belli bir frekansta kendine özgü bir sinyal gönderir. Bir ürünle birlikte aktif etiket veya tag sensörler arasından hareket ettirildiğinde sensörler alarm verir.

Elektronik Ürün Gözetleme Sistemlerinden biri olan “ Radyo Frekans” lı sistemde güvenlik için kurulan ürün güvenliği sensörleri düşük değerde olan dünya standartı 8.2 Mhz radyo dalgaları yaymaktadır. Bu yayınlar karşılıklı duran ürün gözetleme sensörüleri arasında bir bölge oluşturur. Oluşan bu bölgede tek başına ürün gözetleme sistemini oluşturmaz. Tamamlayıcı ürün alarm etkilerinin algılanmasıyla Mağaza güvenlik sistemi sensörlerinin ışıklı ve sesli uyarı vermesini sağlayarak ürün güvenliği sağlanmış olur.

Bir diğer mağaza ürün koruma sistemi de “ Akusto Manyetik” sistemlerdir. Ürün güvenliğinde istenen geniş mağaza girişlerinin korunmasını sağlamaktır. Alarm etiketlerinin kullanılan teknoloji sayesinde daha yüksek güvenliğin sağlanması amacıyla , plastik etiketlerin özel bir kilit mekanizması sayesinde manyetik olmayan farklı bir deaktivatöre( açıcıya) ihtiyaç duymasıdır.

Loop alarm sistemleri ise farklı girişlere sahiptir. Ürün yelpazenizdeki cihazlara göre çeşitli tip ve büyüklüklerde sensörler aracılığı ile ana ünitelere bağlantıları sağlanır. Sensörlere takılan bir aparat ve şarj adaptörleri sayesinde teşhirdeki ürünlerin devamlı olarak çalışır halde tutulmasını sağlar. Kurumları basit olmasından dolayı üniteler herhangi bir ek sisteme bağlanmaya gerek duymaksızın kendi içerisinde lokal olarak çalışabilmektedir.