E-Posta Destek
Telefon Destek
Çalışma Saatleri
İrtibat Kur

Biyometrik Sistemler

Biyometrik Sistemler

Geçiş Kontrol Sistemlerinde olabilecek güvenlik açıkları nedeniyle geliştirilen biyometrik çözümler, bilgi olarak bireyin fiziksel ve davranışsal karakteristiklerini tanıyarak geçiş kontrole izin verir. Başta temassız sistemler olmak üzere, fiziksel özelliklerden tespit eden parmak izi, el avuç izi damar, yüz, iris, ses tanıma vb. ölçülmesi gibi biyometrik uygulamalar artık daha çok tercih edilmektedir.

Biyometrik sistemlerin diğer geçiş kontrol sistemlerine göre başlıca iki avantajı, daha yüksek bir güvenlik düzeyine sahip olması ve pratik kullanımıdır. Kaydedilme, unutulma ve başkasının kullanımına izin verme riski taşımaması yüksek güvenlik düzeyinde önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, yoğun kullanılan geçişlerde daha hızlı bir sürede daha çok insana geçiş kontrolü sağlanması ve kaybedebilecekleri “ kart gibi” veya unutabilecekleri “ şifre gibi” bir girdi olmağı için kullanımda kullanıcı için de pratik bir çözüme dönüşmektedir.

Geçiş kontrol sistemlerinin özellikle son yıllarda konfigürasyonları içine giren Biyometrik Sistemler, entegre veya bağımsız olarak kullanılabilen, insanın ölçülebilir fiziksel ve davranışsal karakteristik özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak ve doğrulamak üzere geliştirilmiş çözümlerdir.

Yüz Tanıma

Geçiş sistemi üzerinden veya bağımsız olarak çalışmaktadır. Giriş güvenliğinin önemli olduğu yerlerde kullanılan Yüz Tanıma Sistemi son yıllarda oldukça yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Cihaz, insan yüzünün belli kısımlarını analiz etmekte ve detabasede kayıtlı verilerin karşılaştırılmasını yapmaktadır. Kayıt esnasında değişik açılardan aldığı kişi görüntüsünü matematiksel değerlere dönüştürerek kişileri tanıma eşleştirmesi yapmaktadır.

Yüz tanıma 2D ve 3D boyutlu algılama yapmaktadır. Üç boyutlu algılama sayesinde fotoğraf göstererek giriş yapmaya çalışanı yetkisiz kişiler engellenmektedir. Yetkisiz yada kara listede bulunan kayıtlı kişi sistem tarafından fark edildiğinde, yazılım ya da mobil uygulama ile bilgilendirme yapılabilmektedir. Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile, kilo alıp verme, gözlük, şapka, bıyık vb. değişikliklerden doğan hatalar ciddi oranda azalmıştır.

El & Avuç içi Damar Tanıma

Geçiş kontrolünde kullanılan bir diğer cihaz, Palm (Avuç içi) Damar Tanıma Cihazıdır. Diğer teknolojilere göre en büyük avantajı elin kesilmesi, zedelenmesi durumlarında damar yapısı etkilenmeyeceği için çalışmaya devam etmesidir. Avuç içi Damar Tanıma Teknolojisi, avuç içinde bulunan kan damarlarının her insanda farklı olmasından yola çıkılarak keşfedilmiş bir teknolojidir.

İris Tanıma Sistemleri

Kişiyi kendisine özel

kılan irisin, her insan için ayrı karakteristik yapısı vardır. ( Dünya üzerinde bulunan her insan gözü eşsizdir. Dünyada aynı irisin olma olasılığı 1/10782dir. Tek yumurta ikizleri aynı DNA yapısına fakat farklı iris yapısına sahiptir. İnsanın yaşamını yitirmesinin ardından canlılığını en çabuk (3sn) kaybeden organdır.)

İris tanıma işlemi; irisin fotoğraflanması, iris bölgesine özel algoritma kodlarının oluşturulması ve iris kayıtlarının veriyi tabanında saklanması ile başlatılır. Kimlik saptanmasında iris fotoğrafının çekilmesi veriyi tabanında bulunan kayıt ile karşılaştırılarak ve uyumlu ise kullanıcı erişimine izin verilmesi işlemi ile tamamlanır.